logo
 
   
 
Administration

List of the Non-Teaching Staff

 Admin -Office

S.No

Name

Designation

1)

Sh. Ramesh Kumar Swashanti

Administrative Officer

2)

 

S.O.

3)

Sh.Arvind Kumar Soni 

S.O.

4)

Sh.Sanjay Kumar Sharma 

Sr. Asstt.

5)

Mrs.Malti Raina 

Asstt.

6)

Sh.Rajnish Kaushik 

Asstt.

7)

Sh.Anil Rawat 

Asstt.

8)

Mrs.Sunita Wadhawan 

Asstt.

9)

Mr. Ajay Kumar Sain

Asstt.

10) Sh. Saryu Prasad Asstt.

11)

Sh. S.M.A. Jafri

Jr. Asstt.

12)

Mr. Chandan Singh  

Jr. Asstt.

13)

Sh.Mahinder Singh 

Gestetner Operator

MAIN OFFICE Class IV

S.No

Name

Designation

1)

Sh. Jagdish Singh

Daftri

2)

Sh. Jamna Das

Daftri

3)

Sh.Anil Kumar

Office Attend.

4)

Sh.Shiv Prasad

Office Attend.

5)

Sh. Daya Ram

Office Attend.

6)

Sh. Anil Kumar Chauhan

Office Attend.

7) Sh. Vikal Singh Office Attend.

8)

Mrs. Shashi Singh  

Office Attend.

 

MALIS

S.No

Name

Designation

1)

Sh.Bhukan Lal

Head Mali

2)

Sh.Siri Ram

Mali

3)

Sh. Ram Ashary

Mali

4)

Sh. Ram Sumer 

Mali

5)

Sh. Ram Bharosh

Mali

6) Sh. Raj Kumar Safai Karamchari
7) Mrs. Sita Devi Safai Karamchari
8) Mrs. Urmila Devi Safai Karamchari
9) Sh. Vinod Kumar Safai Karamchari
10) Sh. Rim Bhadur Security Guard
11) Sh. Sunil Kumar Security Guard
12) Sh. Amrit Lal Security Guard

LIBRARY DEPARTMENT

S.No

Name

Designation

1)

Ms.Poonam Kumari

Prof.Asstt

2)

Sh.Surender Pal

Semi Prof. Asstt.

3)

Sh. Suraj Kumar Singh 

J.L.I.A.

4)

Sh. Ashok Kumar 

J.L.I.A.

5)

Ms. Sangeeta Rathore 

Lib. Attendant

6)

Sh. Satyender Kumar  

Lib. Attendant

LABORATORY STAFF

Department of Botany

S.No

Name

Designation

1)

Sh.Harivansh Singh  

 Lab Asst.

2)

Sh.Jagjit Singh                                                        

 Lab Asst.

3)

Sh.Ram Kishan                                               

 Lab Asst.

4)

Sh.Surendra Singh             

 Lab Asstt.

5)

Sh. Dhiren Kumar Behra                                           

 Lab Attend.

6)

Sh. Sanjay Pathania                                                

 Lab Attend.

Department of Chemistry

S.No

Name

Designation

1)

Sh.Prabhat Singh                                                    

Lab.Asstt.

2)

Sh.S.P.Thapliyal                                                     

Lab.Asstt.

3)

Sh.Sunil Sethi                                                          

Lab.Asstt.

4)

Sh.Manoj Kumar                                                     

Lab.Asstt.

5)

Sh.Mukesh Kumar Mehra                                        

Lab.Asstt.

6)

Sh. Vikas Rana                                                        

Lab.Asstt.

7)

Sh. Ali Mohammed                                                 

Lab.Attend.

8)

Sh. Bhim Chand                                                    

Lab.Attend.

9) Sh. Gyan Chand Lab. Attend. (On Lien)

10)

Sh. Rajkumar                                               

Lab.Attend.

11)

Sh. BhopalSingh                                                      

Lab.Attend.

Department of Zoology

S.No

Name

Designation

1)

Sh.Dharam Bir Arora                                             

Technical.Asstt.

2)

Sh.Narender Singh                                                    

Lab.Asstt.

3)

Sh.Prem Singh                                                         

Lab.Asstt.

4)

Sh.Rajender Kumar                                                     

Lab.Asstt.

5)

Sh.Sanjeev Kumar Sharma                                       

Lab.Asstt.

6)

Mrs. Shakuntla                                                      

Lab.Asstt.

7)

Sh. Mahatam Prasad                                                

Lab.Asstt.

8)

Sh. Hari Singh                                                   

Lab.Attend.

9)

Sh. Ajay Pal                                       

Lab.Attend.

10)

Sh. Rohit Kumar                                                     

Lab.Attend.

Department of Computer Science

S.No

Name

Designation

1)

Mrs.Renu Saxena    

S.T.A. (Computer)

2)

Sh.Neeraj Saxena

S.T.A. (Computer)

 Department of Geography

S.No

Name

Designation

1)

Sh. Kamlesh Kumar                                                  

Cartographic Asstt.

2)

Sh. R.Sarvanan                                                        

Lab. Attendant

Department of Physics

S.No

Name

Designation

1)

Sh.Rajender Prasad                                                

Lab.Asstt.

2)

Sh.Rasil Singh                                                        

Lab.Asstt.

3)

Sh.Yogendra Kumar Shama                                     

Lab.Asstt.

4)

Sh.Nadev Singh                                                       

Lab.Asstt.

5)

Sh.Yad Ram                                                             

Lab.Asstt.

6)

Sh.Narinder Singh Pathania                                       

Lab.Asstt.

7)

Sh.Rakesh Kumar                                                    

Mechanic

8)

Sh. Harsh Kumar                                                     

Lab.Attend.

9)

Sh. Mahender Singh                                               

Lab.Attend

10)

Sh. Koushal Kumar Maurya                                    

Lab.Attend

11)

Sh. Surash Oraon                                                  

Lab.Asstt.

12)

Sh  Iqbal Singh                                                       

Lab.Attend

13)

Sh. Om Prakash                                                    

Lab.Attend

Home l Site Map
Designed & developed by : Hollywood Multimedia Ltd.